تبلیغات
مدار امام هشتم - مصائبِ امام رضا

مدار امام هشتم

دامنهٔ امام رضا

 

مصائبِ امام رضا

 

نوشته شده توسط:ابراهیم طالبی دارابی

نوشته ای از غلامعلی رجایی: «درباره حضرت رضا غالبا به مساله ولایتعهدی معجزات و مناظره ایشان با بزرگان مذاهب مختلف واقامه نماز عید باپای برهنه و.. سخن ها گفته  وتکرارمی شود اما بنظر اینجانب از قطعات برجسته زندگی ایشان کمتر سخنی به میان می  آید. از بحثهای کمترمطرح شده درباره امام رضا این مطالب است:

1-  ادعای امامت یا عدم حمایت از امامت امام رضا توسط دو برادر وی به نام های زید و ابراهیم که امام صریحا به وی می گفت ای برادر تو که شاهد بودی پدرم در بسترمرگ مرا به شماها بعنوان جانشین خود معرفی کرد. حال این رفتار تو نشانه چیست؟ نصیحتهای امام بر آنها اثری نداشت.

ابراهیم بن موسی بن جعفر در این میان ماجراهای عجیبی دارد. وی ازسوی محمدبن ابراهیم ابن طباطبا که مستقلا درسال 199 در کوفه علیه عباسیان قیام کرد به حکومت یمن منصوب شد. ابراهیم پس از سرکوبی قیام ابن طباطبا به مکه رفت وبرای ولایتعهدی امام رضا برای وی ازمردم مکه بیعت گرفت ولی پس ازولایتعهدی امام رضا به اطاعت مامون درآمد! و در سال 202 به حکومت یمن منصوب شد و پس از شهادت امام رضا دستگیر گردید.

زیدبن موسی بن جعفرهم سرگذشت مشابهی دارد. وی در سال 199 از سوی ابن طباطبا به حکومت خوزستان و اهواز منصوب شد و پس از مدتی بر بصره مسلط و دستور داد خانه های بنی العباس را بسوزانند وبه همین سبب به زیدالنار معروف شد.

حرم امام رضا (ع) عکس هوایی. مهر 1391. عکس از عصر ایران

حرم امام رضا (ع) عکس هوایی. مهر 1391. عکس از عصر ایران

2- قیام محمدبن جعفرصادق عموی امام رضا که درسال 200 قیام کرد و مردم مدینه وحجاز با وی بیعت کردند. وی حتی خود را امیرالمومنین می خواند!

3- سردرگمی شیعیان که نمیدانستند امام موسی بن جعفر چرا به صراحت از جانشین خود- به دلیل اینکه دستگاه خلافت عباسی براین مساله حساس بود که با تعیین امام پس ازخود توسط امام کاظم، وی را بکشد- اشارتی جز برای خواص نداشته است لذا بعضی ها دنباله رو دوبرادردیگر امام رضا شدند که به دروغ ادعای امامت نمودند و بعضی بر مرام واقفیه دل سپردند.

4- اعتقاد بعضی شیعیان به زنده بودن امام موسی بن جعفر و اینکه ایشان مانند مسیح علیه السلام زنده است و روزی  به اراده خدا برگشت و رجعتی خواهد داشت بنابراین به امام جدیدی نیازمند نیستند. این گروه را چون براین نظر بودند که جریان امامت با موسی بن جعفر خاتمه یافته است واقفیه می نامند.

5- گروهی که از امام کاظم در جمع آوری وجوهات شرعی نمایندگی داشتند و مبالغ سرشاری نزدشان بود وبه طمع افتادند که با انکار امامت امام رضا پس از پدرش این پولها را در اختیار داشته باشند و به ایشان تحویل ندهند.

6- چون امام تا هشت سال قبل از شهادت خود یعنی حدودا در سن 47 سالگی فرزندی نداشتند. شیعیان می گفتند تا آنجا که ما می دانیم و شنیده ایم هر امامی برای جانشینی خود باید فرزند ذکوری داشته و او را به شیعیان بعنوان امام وجانشین پس ازخود معرفی کند. این چه امامی است که با این همه سن وسال هنوز خدا به او فرزند ذکوری نداده تا پس از وی جانشین او بشود.

7- مشکل دیگر دامن زدن مخالفان بنی هاشم و عباسیان به فرزند نداشتن امام رضا بود. اینان با توجه به دیرفرزنددار شدن امام که حضرت جواد را خدا به ایشان عنایت کردند در بین جامعه چنین شایعه کردند که وی عقیم است و جواد فرزند وی نیست  و العیاذ بالله به دروغ وی را فرزند خود معرفی می کند. کار به جایی کشید که امام با اکراه تن به  حضور در جلسه ای داد که در آن مدعیان کسی را که در شناخت شباهتهای پدر و فرزند ید طولایی داشت، احضار کردند وی ازامام وحضرت جواد خواست در جلوی چشم او چند قدم راه بروند تا وی بتواند مشابهت یا عدم مشابهت جسمی را دراین دو از نزدیک  مشاهده و رای خود را صادر نماید که این فرزند متعلق به حضرت رضاست یاخیر!

امام برای ابطال ادعای مخالفان دراین جلسه حضوریافتند و فرزندشان را همراه بردند وجلوی چشم وی مقداری راه رفتند. آن فرد وقتی نحوه راه رفتن امام و فرزندشان را جداگانه دید سوگند خورد که ساق پای این فرزند همان ساق پای پدر است و این فرزند وی است!

8- این مشکل پس از تولدحضرت جواد به گونه دیگری ادامه یافت. مشکل این بود  که شیعیان که هرلحظه احتمال شهادت امام را می دادند از ایشان درباره جانشین وی سوال می کردند. برای نمونه صفوان بنیحیی از یاران امام رضا از ایشان همین را پرسید که اگر برای شما حادثه ای پیش بیاید ما باید به چه کسی پناه ببریم؟

امام رضا با دست خود به فرزند خردسالش جواد اشاره فرمود. صفوان با تعجب گفت به این فرزند که فقط سه سال از عمرش گذشته است پناه ببریم؟ امام فرمود: سن چه زیانی در امامت او دارد. عیسی کمتر ازاین سن داشت که به پیامبری و امامت مردم انتخاب شد. بعضی از شیعیان با توجه به سن کم امام جواد می گفتند امام نمی تواند نابالغ باشد!» (منبع) 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.