تبلیغات
مدار امام هشتم - سیرۀ امام رضا

مدار امام هشتم

دامنهٔ امام رضا

 

سیرۀ امام رضا

 

نوشته شده توسط:ابراهیم طالبی دارابی

به قلم حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی. عصر جامعه شناختی زمان امام رضا (ع) : بعد از شهادت پدرش بطور علنی امامت خودرا اعلان کرد و ضرورت برای تقیه نمی دانست چون در مرکز خلافت عباسیان زندگی می کردند. هارون امام کاظم (ع) را زهر داد و قرارشد بگویند آنحضرت غیبت کرد لذا جریان واقفیه از همین جا شروع به کار کرد و بگویند حضور امام جدید معنا ندارد لذا امام رضا هم علنی امامت خودرا اعلان کرد و هم عمل می کرد.

دوران زندگانی امام رضا
نمودار تصویری دوران زندگانی امام رضا

از مشهورترین احادیث از امام رضا(ع) حدیث سلسله الذهب بود مخاطب این روایت چه کسانی بودند چرا امام(ع) این روایت را نقل کردند و در نیشابور بزرگان و محدثان اهل سنت بودند امام(ع) اول ذهن مردم را آماده می کند و می گوید کلمه لااله الا ا.. و بعد فرمودند بشرطها... البته تعداد شیعیان در این شهر در اقلیت بودند مثل فضل بن شاذان. عده ای از مردم عصر امام رضا(ع) اهل تصوف بودند و تشیع در برخی از مناطق مثل قم، کاشان، لرستان، گیلان، مازندران که عده ای زیدی بودند و با ورود آنحضرت به ایران کم کم تشیع در ایران رواج پیدا کرد.
سخاوت: سخاوت در مقابل بُخل است یعنی انسان امکانات مادی ومعنوی که در اختیار داشته باشد فقط خودش استفاده نکند و گره زندگی دیگران را باز کند، امام رضا(ع) بسیار اهل صدقه پنهانی بود و اموالش را به نیازمندان می داد. گفته شد ایشان یکسال تمام ثروت خود را در روز عرفه بین نیازمندان تقسیم کرد فردی گفت اینگونه بخشش ضرر است آنحضرت فرمودند: اینگونه بخشش ضرر ندارد بلکه غنیمت است هرگز چیزی که به وسیله آن طلب اجر و کرامت می کنید غرامت و ضرر به شمار نیاورید.
صبر و مقاومت: یکی از ویژگیهای مشترک امامان مقام صبر و شکیبایی است آنحضرت هنگامی که پدرشان در زندان بود و خودشان را از روی اجبار از مدینه به خراسان آوردند صبر و خویشتنداری از خود نشان دادند در برابر کج دهنی دیگران سکوت می کرد و کسانی که به او بی احترامی می کردند در برابر آنها خاموش بود.
زبان عمل، زبان قول: آنچه در سیره اخلاقی امام رضا(ع) مشهود است تجسم رفتار و گفتار آنحضرت است و بهترین سیره تربیتی از زندگی آنحضرت است آنچه می گفت عامل به عمل بود گاهی در لحن کلام قاطعیت داشت گاهی ملایمت و نرمی و انعطاف، و در همه حالات چه در گفتار و چه در رفتار تولی و تبری را رعایت می کرد. یکی از خادمان آنحضرت می گوید: گاهی آنحضرت یکی از مارا برای انجام کاری صدا می زد وقتی مشغول غذا خوردن بودیم می فرمودند بگذارید تاغذایش را بخورد.
موضع گیری در برابر افراد منحرف: امام رضا (ع) اگردر بین یکی از بستگان خود خلاف و انحرافی می دید تذکری می داد انتقاد می کرد و صرف فامیلی او را رها (9) نمی کرد و حتی اجازه سوء استفاده را به آنها نمی داد. زیدبن موسی برادر آنحضرت در مدینه دست به کارهای شورشگری زد و کشتار به راه انداخت و به او زیدالنار می گویند مامون او را دستگیر کرد و او را به نزد امام رضا (ع) بردند امام رضا(ع) او را نصیحت کرد و به او فرمودند دست از معصیت خدا بردار. زید به امام رضا گفت من برادر تو هستم حضرت فرمودند تو تا وقتی برادر من هستی که خداوند را اطاعت کنی و معصیت نکنی. نوح به خداوند عرض کرد پسرم از خانواده من است خداوند فرمودند: ای نوح او از خاندان تو نیست او عمل غیر صالح انجام داده است یانوح انه لیس من اهلک انه عمل غیر صالح  هود آیه 46. بحار ج49ص217.
امام رضا فرمودند: هرکس به مسلمان فقیر طوری سلام دهد که متفاوت باشد با سلامش بر ثروتمندان، خداوند در روز قیامت به گونه ای ملاقات میکند که خدا بر او خشمناک است. عیون الرضا ج2 ص52. (برگفته از: قلم قم QQom دامنهٔ دوّم). 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.